HAKKIMIZDA

Temelleri 1986 yılında atılan Eksim faaliyet gösterdiği yenilenebilir enerji üretimi, elektrik dağıtımı ve perakende hizmetleri, gıda üretimi, inşaat ve gayrimenkul alanlarındaki yatırımlarıyla ülkemizin önde gelen grupları arasında yer alıyor. Enerji üretiminde tamamı yenilenebilir kaynaklara dayanan 1601 MW’lik gücü  ile Eksim, dağıtımını yaptığı yıllık 23,4 milyar kilovatsaat elektrikle birlikte 6 milyon insanımızın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Eksim’in yirmiden fazla iştirakinde, yaklaşık 9 bin kişi çalışıyor.

 

Temiz ve yenilenebilir enerji üretimine yatırım yapan Eksim grup şirketlerinden Eksim Enerji’nin, Silivri, Susurluk, Çeşme, Seferihisar, Tokat, Amasya, Osmaniye ve Geyve’de kurulu 464 MW’lik rüzgâr enerjisi üretimi ve yapımı devam eden 676 MW’lik ek kapasitesi bulunuyor. Hidroelektrik alanında, Rize’deki 63 MW’lik santralin yanı sıra Batum’da bulunan toplam 99 MW’lik iki santralle üretimine devam eden Eksim’in güneş enerjisi alanında ise proje aşamasında (hibrit lisansları dahil) 293 MW’lik lisanslı yatırımı bulunuyor. Eksim iştiraki Batı Hattı ise Gazprom ile yaptığı anlaşmaya göre yıllık 1 milyar metreküp doğalgaz ithal etme yetkisine sahip ve bu büyüklük özel sektörün yıllık doğalgaz ithalatının yüzde 10’unu oluşturuyor.

 

Eksim, Türkiye’nin en geniş coğrafyasında elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş ile Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş’yi 2013 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan devralarak dağıtımda önemli bir grup haline geldi. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak’ta yaklaşık 6 milyonluk nüfusa hizmet veren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş toplam 60 bin 102 kilometrekarelik bir alanda yıllık 23,4 milyar kilovatsaat elektrik dağıtımı sağlıyor. Dicle Elektrik Dağıtım, kaçak kullanım ve elektrik israfının yüksek olduğu bölgede, hem kaçakla mücadele ediyor, hem de ar-ge içerikli yatırımları ile ülkenin en teknik elektrik dağıtım şirketleri arasında önde gelen bir konumda bulunuyor. Dicle Elektrik, ekonomiye yılda yaklaşık 6 milyar TL’lik zarar verdiği hesap edilen kaçak ve israfa karşı mücadelesinin yanı sıra yüzde yüz yerli üretim akıllı sayaç sistemleri geliştirerek bu kaybın hızla azaltılmasını hedefliyor.

 

Görevli tedarik şirketi olarak çalışan Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş ise bölgede sahip olduğu 2 milyon abonenin yanı sıra, Türkiye genelinde 30 binin üzerinde serbest tüketiciye elektrik tedarik hizmeti sunuyor.

 

Türkiye’nin ilk paketli ununu piyasaya süren Sinangil ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine girmeyi başaran Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Altınapa Değirmencilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. gıda sektöründe Eksim Holding çatısı altında faaliyet gösteren şirketler arasında yer alıyor.

©2024 Eksim - Tüm Hakları Saklıdır