TARİHÇE

Eksim, 1986 yılında İstanbul’da bir dış ticaret şirketi olarak kuruldu. Kısa süre içerisinde gerçekleştirdiği un, hububat (buğday, arpa, yulaf vb.), yağlı tohum (soya fasulyesi, ayçiçeği, mısır vb.) ve petrol türevi (benzin, motorin, ham petrol vb.) ticareti faaliyetlerle şirket, sektöründeki en büyük oyuncular arasına girmeyi başardı.

 

Sonraki yıllarda ticari faaliyetlerinin yanı sıra, yurt içi ve yurt dışında birçok gıda üretim (un, soya yağı, kepek, yem vs.) ve depolama tesisi yatırımları yapan Eksim, özellikle un sanayiinde, hammadde üreticisinden son tüketiciye ulaşan üretim ve tedarik zincirini kendi bünyesinde gerçekleştirebilen bir şirketler grubu haline geldi.

 

2000’li yıllara gelindiğinde, Türkiye ve dünyadaki değişen dinamikleri yakından takip eden şirket, emtia ticareti ve gıda sektörünün dışına çıkarak farklı sektörlerde de yatırımlar yapma kararları almaya başladı.

 

Eksim birçok sektörde gerçekleştirdiği yatırımları; ekonomisi, kültürel birikimi ve 8 binden fazla çalışanı ile Türkiye’nin köklü ve en güçlü gruplarından birisidir.

 

Özellikle yenilenebilir enerji alanında geniş bir proje portföyüne sahip olan Eksim, toplam 582 MW lisanslı rüzgar santrali projeleriyle Türkiye’deki rüzgar enerjisi sektörünün en büyük yatırımcılarından biridir. Yenilenebilir enerjinin diğer bir konusu olan hidroelektrik enerji alanında ise 160 MW’yi aşan bir portföye sahiptir. Rize’deki 63 MW’lik hidroelektrik santralinin yanı sıra Batum’da da toplam 99 MW’lik iki hidroelektrik santrali ile elektrik üretimine devam etmektedir.

 

Eksim, gayrimenkul sektörü ile de yakından ilgilenmekte, dünyanın gözbebeği İstanbul’da yüksek prestijli projeleri hayata geçirmektedir. Stratejik ortağı Sinpaş ile Sancaktepe’de Aquacity 2010, Acıbadem’de Akasya, Zeytinburnu’nda Ottomare ve Ataköy’de KAT gibi projelerle yüksek yapım ve yaşam standartlarına sahip gayrimenkul projelerine yatırım yapmaktadır.

 

Türkiye’nin ilk paketli ununu piyasaya süren Sinangil ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine girmeyi başaran Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Altınapa Değirmencilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. gıda sektöründe Eksim çatısı altında faaliyet gösteren şirketler arasındadır.

©2022 Eksim - Tüm Hakları Saklıdır