Elektrik Dağıtım


 

28 Haziran 2013 tarihinde özelleşen Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, hizmet bölgesini oluşturan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde, özelleştirmeden bu yana toplam 1,8 milyar liralık altyapı ve iyileştirme yatırımını hayata geçirmiştir.

Dicle Elektrik, çalışanlarını hizmet bölgesi içerisinden seçerek bölge istihdamına katkı sağlamaktadır. Özelleştirmeden bu yana geçen sürede çalışan sayısını 2 binden 6 bin 300 kişiye yükselterek, hizmet bölgesindeki 6 milyon nüfusa ve 2 milyon müşterisine kaliteli ve kesintisiz enerji sağlamak için çalışmaktadır.

Yıllık ortalama 23,4 milyar kilovatsaat elektrik dağıtımı yapan Dicle Elektrik, sektöründe ilk Ar-Ge merkezi açma iznini alarak teknoloji ve inovasyon ağırlıklı yatırımlarını sürdürmektedir.

Kayıt dışı kullanımı önlerken, enerji kalitesini artıran birçok projeyi hayata geçiren Dicle Elektrik, geniş çaplı şebeke yenileme çalışmalarının yanı sıra şehir aydınlatmalarına da ağırlık vermektedir. ‘Örnek Köy Projesi’ ile şebekelerin yenilendiği ve kayıt dışı elektrik kullanımının önüne geçildiği örnek köylerde, elektrik kesintileri en aza indirilmiştir. Bölgedeki örnek köylerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Dicle Elektrik, abonelerini daha iyi anlayabilmek için Alo 186 çağrı merkezinde Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Zazaca olmak üzere 4 dilde hizmet vererek sektöründe bir ilki gerçekleştirmektedir.
 

Dicle Elektrik, kayıt dışı elektrik kullanımının yoğun olduğu dağıtım bölgesinde, halkı enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf konusunda bilinçlendirmek için bir dizi çalışma yapmaktadır. 2017 yılında ilköğretim 1. ve 2. kademede okuyan öğrenciler arasında ‘Enerji Verimliliği’ konulu resim yarışması, halka açık fotoğraf yarışmaları düzenleyen Dicle Elektrik, bilim insanları, sivil toplum örgütleri, din adamları, meslek örgütleri ve devlet kurumlarının katılımı ile ‘’Enerji Verimliliği/İsrafı’’ konulu panele de ev sahipliği yapmıştır.

Dicle Elektrik, bölgesindeki birçok okula kütüphane ve laboratuvar açmakta, çevre aydınlatmalarına öncelik vermekte ve okullara temizlik malzemesi desteği sağlayarak eğitime katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, kaliteli enerji hedefiyle bölgedeki sağlık kurumlarının altyapı yatırımlarını önceliklendirmekte, bölgede ihtiyacı olan vatandaşlara, sıcak aş ve kuru gıda desteği sağlamaktadır. Sağlık sorunu bulunan müşterilerine güç kaynağı, engelli vatandaşlara elektrikli sandalye yardımında bulunarak önemli sosyal sorumlulukları gerçekleştiren Dicle Elektrik, çevresine ve müşterilerine karşı duyarlı ve sorumlu tavrını sürdürmeye kararlıdır.

©2024 Eksim - Tüm Hakları Saklıdır