KURUCULARIMIZ

İsmail Fahreddin TİVNİKLİ

İsmail Fahreddin Tivnikli 4 Aralık 1954 tarihinde Erzurum’da doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Erzurum’da yaptıktan sonra yüksek eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır.

Erzurum’un köklü tüccar ailelerinden birinin mensubu olarak kardeşi Abdullah Tivnikli ile birlikte İstanbul’da Eksim Dış Ticaret AŞ ile 1986 yılında Eksim Holding’in temellerini atmıştır. Eksim Holding’in gıda ve dış ticaret ile başlayan hikâyesi, ilerleyen yıllarda enerji üretimi, elektrik dağıtımı ve gayrimenkul alanlarındaki başarılarla devam etmiştir.

Vefatına kadar Eksim Holding yönetiminde yer alan Fahreddin Tivnikli, iş hayatı dışındaki zamanının büyük bir kısmını hayır ve vakıf faaliyetlerine ayırmış, bu alanda yurtiçi ve yurtdışında birçok çalışmaya öncülük etmiştir. Kurucuları arasında olduğu ve uzun yıllar mütevelli heyeti üyeliği yaptığı Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı başta olmak üzere pek çok vakıf ve hayır girişiminde aktif bir şekilde yer almış, katkılarda bulunmuştur.

Fahreddin Tivnikli, 4 Aralık 2014 tarihinde vefat etmiştir.

 

Abdullah TİVNİKLİ

Abdullah Tivnikli 1959 yılında Erzurum’da doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Erzurum’da yaptıktan sonra lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği bölümünde, Yüksek Lisans Eğitimini ise İşletme bölümünde tamamlamıştır.

1986 yılında abisi Fahreddin Tivnikli ile beraber Eksim Dış Ticaret AŞ’yi kuran Abdullah Tivnikli, gıda ve dış ticarette yakaladığı başarıyı, enerji ve gayrimenkul alanlarında yaptığı yatırımlarla sürdürmüş, Eksim’i Türkiye’nin önde gelen sınai holdinglerinden biri haline getirmiştir.

Abdullah Tivnikli, katılım bankacılığından telekomünikasyona, gıdadan enerjiye kadar girdiği pek çok sektörde, yatırımcı olmanın ötesinde vizyoner olmuş bir girişimcidir. İngiltere’de bulunduğu dönemde yakından incelediği ve modelleme çalışmalarını başlattığı katılım bankacılığının Türkiye’deki hukuki altyapısının hazırlanmasında, Albaraka Türk’ün ve Kuveyt Türk’ün kuruluşlarında öncü rol almıştır. Abdullah Tivnikli, 1988'den itibaren Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, 2001'den itibaren aynı bankada Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve 2005'den itibaren de Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini yürütmüştür.

Abdullah Tivnikli hayatını iş ve ticaret ile sınırlı tutmamış, hem yurt içinde hem de yurt dışında hayır ve vakıf faaliyetlerine her zaman vakit ve kaynak ayırmış, 2009 yılında ise İSAR adıyla da bilinen İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı’nı* kurmuştur. İSAR Vakfı ve SETA gibi birçok vakıf ve kuruluşun kurucuları arasında yer almasının yanı sıra, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Bahreyn Fahri Konsolosluğu da yapmıştır.

Abdullah Tivnikli, 6 Kasım 2018’de vefat etmiştir.

 

* İSAR Vakfı, Abdullah Tivnikli’nin vefatından sonra Abdullah Tivnikli İSAR Vakfı adını almıştır.

©2024 Eksim - Tüm Hakları Saklıdır