ENERJİ

Yaklaşık 20 yıldır yenilenebilir enerji teknolojilerini yakından takip eden Eksim, yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin potansiyelini toplumun yararına dönüştürmektedir.

 

İçinde bulunduğu her projede çevre konusunda çok duyarlı bir strateji izleyen Eksim, geliştirdiği yüksek kapasiteli projeleri kendi uzman kadrosu ve yüksek kalite standartlarıyla hayata geçirerek, projelerinden ürettiği elektrikle Türkiye’nin elektrik arz güvenliğine önemli katkılarda bulunmaktadır.

 

Bugün Eksim, 1616 MW’lik rüzgar enerjisi santrali, 162 MW’lik hidroelektrik santrali, 478 MW’lik güneş enerjisi santrali ve 5 MW’lik biyokütle enerjisi santrali projelerinden oluşan toplam 2256 MW’lik temiz enerji portföyünü yönetmektedir.

 

Eksim, özelleştirme programı kapsamında gerçekleştirilen Dicle Elektrik Dağıtım ihalesinde en yüksek teklifi vermiş ve ihaleyi kazanmıştır. 2042 yılına kadar Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesinde işletme hakkı Eksim Holding’e devredilmiştir. Eksim bu devralmayla, dikey entegrasyon ile birlikte sektörde önemli avantajlara sahip olmuştur.

 

Eksim iştiraklerinden Batı Hattı Doğalgaz Ticaret A.Ş., 2012 yılında doğalgaz ithalat lisansı alarak doğalgaz sektörüne ilk yatırımını gerçekleştirmiştir. Batı Hattı lisans süresi boyunca her yıl 1 milyar m3 doğalgaz ithal edecek olup, önümüzdeki dönemde pazarda aktif rol almayı sürdürecektir.

 

Üretimin yanı sıra, elektrik toptan ve perakende satış lisanslarına sahip şirketleri de bünyesinde bulunduran Eksim, Türkiye’de elektrik ithalat-ihracat iznine sahip olup serbest tüketiciler için enerji tedariki de sağlamaktadır.

©2024 Eksim - Tüm Hakları Saklıdır