ENERJİ

Yaklaşık 20 yıldır yenilenebilir enerji teknolojilerini yakından takip eden Eksim Yatırım Holding, yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin potansiyelini toplumun yararına dönüştürmektedir.

 

İçinde bulunduğu her projede çevre konusunda çok duyarlı bir strateji izleyen Eksim, geliştirdiği yüksek kapasiteli projeleri kendi uzman kadrosu ve yüksek kalite standartlarıyla hayata geçirerek, projelerinden ürettiği elektrikle Türkiye’nin elektrik arz güvenliğine önemli katkılarda bulunmaktadır.

 

Bugün Eksim Yatırım Holding, 461 MW’lık rüzgar enerjisi santrali ve 162 MW’lık hidroelektrik santrali projesinden oluşan toplam 623 MW’lık temiz enerji portföyünü yönetmektedir.

 

Eksim, özelleştirme programı kapsamında gerçekleştirilen Dicle Elektrik Dağıtım ihalesinde en yüksek teklifi vermiş ve ihaleyi kazanmıştır. 2042 yılına kadar Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesinde işletme hakkı Eksim Yatırım Holding’e devredilmiştir. Eksim Yatırım Holding bu devralmayla, dikey entegrasyon ile birlikte sektörde önemli avantajlara sahip olmuştur.

 

Eksim iştiraklerinden Batı Hattı Doğalgaz Ticaret A.Ş., 2012 yılında doğalgaz ithalat lisansı alarak doğalgaz sektörüne ilk yatırımını gerçekleştirmiştir. Batı Hattı lisans süresi boyunca her yıl 1 milyar m3 doğalgaz ithal edecek olup, önümüzdeki dönemde pazarda aktif rol almayı sürdürecektir.

 

Üretimin yanı sıra, elektrik toptan ve perakende satış lisanslarına sahip şirketleri de bünyesinde bulunduran Eksim Yatırım Holding, Türkiye’de elektrik ithalat-ihracat iznine sahip olup serbest tüketiciler için enerji tedariki de sağlamaktadır.

©2020 EKSİM YATIRIM HOLDİNG Tüm Hakları Saklıdır